Међународни дан људских права

Међународни дан људских права обележава се 10. децембра широм света. Под слоганом „За бржи опоравак – Иступи за људска права” (Recover Better – Stand Up for Human Rights), обележавање овог датума установљено је 1950. године на генералној скупштини Уједињених нација.

Овај дан настао је у циљу скретања пажње народа света на претходно потписану Универзалну декларацију о људским правима.

На овај дан одржавају се политичке конференције и састанци на високом нивоу, као и културни догађаји на тему људских права.

У Угоститељско-туристичкој школи Међународни дан људских права обележава се сваке године. 2022.  Унеско клуб "Југ Богдан" и Тим за подстицање демократске културе организовали су предавање о овој теми за чланове Ученичког парламента и Унеско клуба. Предавачи су биле професорке Слободанка Цветковић и Светлана Пауновић.